Dlaczego my?

Edukacja

Nauczanie

Wydział Biologii UAM

Rozpoznawalność

Wydział Biologii UAM od lat jest jedną z najlepiej ocenianych szkół wyższych w Polsce. Wysoki poziom nauczania potwierdza wyróżniająca ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej - przyznanie I miejsca dla kierunków Biologia (2019) i Ochrona Środowiska (2020) w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy oraz certyfikatu Uczelnia Liderów (2019 i 2020).

Nasz Wydział jest dostrzegany również globalnie co znajduje swoje odzwierciedlenie w wysokich pozycjach w światowych rankingach uniwersyteckich. W kategorii Life Sciences rankingu Times Higher Education 2021 UAM zaklasyfikowany został na pozycji 501-600 (2 miejsce w Polsce). W kategorii Enviroment/Ecology rankingu Best Global Universities Ranking 2021 zajęliśmy miejsce 327 (1 miejsce w Polsce).

Tutoring

Uczenie przez rozwój

Wierzymy że podstawowym celem edukacji uniwersyteckiej jest wsparcie studenta w rozwoju własnych zainteresowań oraz dostarczenie narzędzi umożliwiających samodzielne poszukiwanie odpowiedzi. Pierwszy z tych celów realizowany jest przede wszystkim prowadzony od kilku lat program Tutoringu i Mentoringu naukowego. Wśród kadry naukowo-dydaktycznej Wydziału znajduje się ponad 50 certyfikowanych Tutorów, którzy co roku prowadzą serie indywidualnych spotkań z kilkudziesięcioma studentami. Podczas tutoringu studenci pod opieką Tutora odkrywają i pogłębiają swoje pasje oraz planują swoją ścieżkę kariery naukowej. Studenci o bardzo dobrych wynikach mają możliwość rozpoczęcia indywidualnego toku kształcenia opartego o samodzielne tworzenie swojego programu studiów na podstawie modułów kształcenia oferowanych przez wszystkie Wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Realizacja pasji

Realizacja pasji

Na Wydziale Biologii bardzo prężnie funkcjonuje Koło Naukowe Przyrodników (KNP), które w roku 2021 obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Dwadzieścia istniejących sekcji, w tym bioinformatyczna, zapewniają szerokie możliwości zaangażowania w realizację projektów opartych na własnych pomysłach. Odpowiednia opieka ze strony pracowników naukowych Wydziału przekłada się na liczne sukcesy KNP – w roku 2021 Sekcja Wirusologii i Biotechnologii Molekularnej uzyskała prestiżowy grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kwotę ponad 70 tysięcy złotych.

Oprócz działalności w KNP, studenci mają szerokie możliwości ubiegania się o własne środki finansowe na realizację badań naukowych w ramach uniwersyteckich programów grantowych, takich jak Best Student Grant, czy Study@research. Indywidualne projekty realizowane pod opieką doświadczonych naukowców bardzo często kończą się pierwszymi publikacjami naukowymi i stanowią doskonały start w karierę naukową.

Szerokie horyzonty

Szerokie horyzonty

Studenci Wydziału Biologii UAM mają szerokie możliwości udziału w różnych programach międzynarodowej wymiany akademickiej. Prężnie działające programy, takie jak Erasmus, czy udział w konsorcjum Uniwersytet Europejski EPICUR umożliwiają nie tylko realizację części kształcenia na zagranicznych uczelniach, lecz również odbycie praktyk w międzynarodowych ośrodkach badawczych.